所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Current Rating | 0.5A |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Voltage Rating | 50V |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Top Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.079" (2.00mm) |
| Standard Package | 2,000 |
| Termination | Solder |
| Number of Positions | 6 |
| Cable End Type | Tapered |
| Other Names | 455-1960-1 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| 触点数目 | 6 |
| 锁定机制 | 是 |
| 连接器类型 | 母座 |
| 系列 | FLZ |
| 主体向性 | 直角 |
| 最高工作温度 | +85°C |
| 安装类型 | 表面安装 |
| 最低工作温度 | -25°C |
| 端接方法 | 焊接 |
| 触点材料 | 磷铜 |
| 行数 | 1 |
| 节距 | 0.5mm |
| 触点电镀 | 锡 |
| 额定电压 | 50 V 交流/直流 |
| 终端类型 | ZIF 顶部触点 |
咨询QQ
热线电话